השתלות עצם - אוגמנטציית רכסים

תיבת טקסט: מתרפא שהופנה למרפאתנו בעקבות כשלון שתלים.     המפתח להתקנה מוצלחת של שתלים דנטליים  הינו קיום  של כמות ואיכות עצם מספקים באתר ההשתלה. אולם, במקרים רבים, עקב  ספיגת עצם הלסת המופיעה לאחר אובדן השיניים, קיים חוסר עצם ולפיכך קושי ניכר בהתקנת השתלים.
אוגמנטצייה היא למעשה תהליך שבו נבנית עצם הלסת מחדש על ידי שימוש בעצם אוטוגנית – עצמית- או על ידי שימוש בתחליף עצם.
את האוגמנטציה ניתן לעיתים לבצע כטיפול מונע כבר ביום עקירת השן דהיינו אוגמנטצייה מיידית. בסיום העקירה ולאחר ניקוי יסודי של מכתשית העקירה, מבוצעת השתלת עצם תוך כדי שימוש בממברנת קולגן מיוחדת אשר תפקידה לייצב את מסת העצם המושתלת ולהגן עליה בשלבי הריפוי. העצם המושתלת יכולה להיקצר בצורת פרורי עצם מאזור בלסת הסמוך לאתר העקירה. לחילופין ניתן להשתמש בתחליפי עצם ממקור אנושי ממקור של חיות או ממקור סינטטי.
השתלת עצם בשלב זה תמנע ספיגה עתידית ניכרת של עצם הלסת ותאפשר התקנת שתלים מוצלחת במועד מאוחר יותר.
אוגמנטצייה מאוחרת במידה והמתרפא מגיע להשתלה כאשר כבר קיים חוסר עצם קטן עד בינוני ניתן בד"כ לבצע את השתלת עצם יחד עם התקנת השתל הדנטלי.
במידה וחוסר העצם גדול יש ראשית צורך לבצע רקונסטרוקציה של מבנה הלסת מין היסוד, בממד הגובה ובממד הרוחב, טרם ביצוע שתלים דנטליים. במקרים נרחבים אלו מבוצע שחזור הלסת על ידי שימוש בשתלי עצם מסוג BLOCK GRAFT  . לשתלים אלו יציבות תלת ממדית הנדרשת לצורך שחזורים נרחבים. את BLOCK העצם קוצרים בד"כ מהלסת התחתונה מאזור הסנטר או מאזור הענף העולה. לאחר קצירתו שתל העצם עובר התאמה וקיבוע על ידי ברגי טיטניום מיוחדים לאזור חוסר העצם. לאחר תקופת החלמה של כ 6 חודשים ניתן להתקין את השתלים הדנטליים.
כיום ניתן להשתמש ב BLOCK GRAFT  מוכן ממקור אדם. אפשרות זו "חוסכת" את הצורך בקצירת שתל העצם מהמתרפא עצמו אולם היא עדיין אינה מתאימה לשימוש גורף. תיבת טקסט: 12 חודש לאחר שיקום גרמי מודרך: 3 שתלים באורך   10-12 מ'מ עם תמיכת עצם עד לתבריג העליון.        יש לזכור כי השתלות עצם בכלל ורקונסטרוקציות גרמיות בפרט הם ניתוחים מורכבים ומסובכים. לצוות הרופאים במרכז ניסיון רב בטיפולים אלו. המרכז מתמחה במיוחד בטיפול במקרים של חוסר עצם נרחב וכן בטיפול חוזר במקרי כשלון.

וידאו של שימור רכס
כל הזכויות שמורות © ד"ר רוני קולרמן
Powered by DigitalST - בניית אתרים