הרמת סינוס

השתלים הדנטלים מאפשרים כיום ביצוע כתרים קבועים במתרפאים מחוסרי שיניים, זאת בתנאי שקיימת כמות ואיכות עצם מספקת. בדרך כלל מחלת חניכיים וספיגת העצם המתרחשת לאחר עקירת שיניים גורמים לירידה בגובה וברוחב העצם. תהליך זה מואץ במיוחד באזורים האחוריים של הלסת העליונה בה מלכתחילה קיימת איכות עצם ירודה. בנוסף בלסת העליונה קיים חלל אוויר המצוי בחלקה האחורי והקרוי הסינוס המקסילרי. חלל זה משתרע מעל לשורשי השיניים מאזור הניב בקדמת הלסת ועד לאזור שן הבינה בקצה הלסת. לסינוס צורת פירמידה בת 4 צלעות ולו נפח של כ 15 עד 20 סמ"ק. הגדלה בנפח חלל זה גורמת לאובדן גובה עצם נוסף. 


בשנות השמונים פותחו מספר טכניקות כירורגיות אשר אפשרו בניית עצם לגובה בחלל הסינוס וזאת על ידי תוספת עצם באזור רצפת הסינוס.


ניתוח זה נקרא הרמת סינוס פתוחה או הרמת סינוס סגורה והוא ההתערבות הכירורגית הנפוצה ביותר כיום לצורכי בניית עצם לגובה לשם התקנת שתלים דנטליים. 


טרם הניתוח על המתרפא לעבור בדיקה קלינית ורנטגנית ( צילום פנורמי וצילום CT של הלסתות ) לצורך קביעת סוג הניתוח הנדרש. על המנתח לוודא כי חלל הסינוס נקי ומאוורר כיאות, האם קיימת היסטוריה של זיהומים בסינוס או האם בוצעו בעבר ניתוחים בסינוס. כן יש להעריך את מצב בריאותו הכללי של המתרפא תוך מתן דגש לחולי סוכרת בלתי מאוזנת ומעשנים כבדים בהם אחוזי ההצלחה של הניתוח נמוכים יותר. כיום פרוצדורת הרמת רצפת הסינוס נעשית בהרדמה מקומית או בטשטוש קל ואינה מחייבת אשפוז.

ישנן 2 טכניקות של הרמת סינוס:
תיבת טקסט:הרמת סינוס סגורה: טכניקה זו פשוטה יותר לביצוע ובה תוספת העצם הקטנה יחסית מוחדרת לסינוס דרך קדח השתל הדנטלי עצמו. (מקרה מס' 1)

מקרה מס' 1: תוספת של 4 מ"מ עצם בטכניקה של הרמת סינוס סגורה.

הרמת סינוס פתוחה: כאשר חוסר העצם נרחב יש להשתמש בטכניקה זו. בשיטה הנ"ל מבוצע חתך בחניכיים החושף את עצם הלסת. בעצם הלסת פותחים חלון אל חלל הסינוס ודרכו ניתן לבצע את בניית העצם הנדרשת.
(מקרה מס' 2)
מקרה מס' 2:
בתמונה העליונה חסר עצם לביצוע השתלה באזור שן 26. בתמונה התחתונה כמות עצם רבה לצורך השתלה, 9 חודשים לאחר הרמת סינוס פתוחה באזור.
בעבר העצם המוספת נלקחה רק מהמתרפא עצמו על ידי קצירה של עצם מאזור הלסת התחתונה או מאזור האגן. פעולות אלו חייבו אתר כירורגי נוסף במתרפא ולעיתים דרשו אשפוז ואו הרדמה כללית דבר שהגביל את אפשרויות הטיפול. כיום אנו משתמשים בתחליף עצם אשר משמש כתשתית לבניית עצם חדשה. תחליף זה מופק מאלמוגים או מבקר או מעצמות אדם. למעשה השימוש בתחליפי העצם העלה את אחוזי ההצלחה של הניתוח מכיוון שתחליף העצם עמיד יותר לספיגה לעומת עצם טבעית.
לאחר סגירת החניכים מתחילה תקופת ההחלמה וקליטת העצם החדשה תהליך האורך כתשעה חודשים. במהלך תקופה זו יכול המתרפא להשתמש בתותבת זמנית או בגשר זמני כפיתרון ביניים עד לקבלת השחזור הקבוע.
את השתלים הדנטלים ניתן להתקין לאחר קליטת העצם החדשה או ביחד עם השתלת העצם בסינוס וזאת בתלות בגובה ואיכות העצם הקיימת טרם הניתוח.
היום ניתוח הרמת סינוס פתוחה הינו טכניקה טיפולית פרדקטבילית עם תוצאות קליניות מצוינות. שיטה זו מאפשרת התקנת שתלים באזורים שעד כה נחשבו כבעיתיים. התקדמות נוספת תוך קיצור זמן הניתוח מושגת כיום על ידי שימוש בהשתלה מונחת מחשב הן לפתיחת החלון לסינוס והן להתקנת השתלים בו.

ד"ר רוני קולרמן פרסם מספר מאמרים בספרות הבינ"ל בנושא היסטולוגיות של חומרי השתלה המשמשים לצורך הרמת ריצפת הסינוס המקסילרי. הוא מרצה רבות בארץ ובעולם בנושאים אלו ובנושאים של בניית עצם מודרכת לצורך ביצוע שתלים. ד"ר קולרמן ביצע מעל 400 הרמות סינוס פתוחות תוך קבלת 98% הצלחה.


וידאו של הרמת סינוס
כל הזכויות שמורות © ד"ר רוני קולרמן
Powered by DigitalST - בניית אתרים